Градоначелник Суботице Стеван Бакић и председник Покрајинске владе Игор Мировић обишли су данас радове на реконструкцији Кањишког пута, дела који се налази на територији овог града, и Дом за децу ометену у развоју „Колевка“, у Суботици. Градоначелник Бакић је, обраћајући се медијима након обиласка Дома „Колевка“, изјавио да је Град Суботица путем конкурса код Управе за капитална улагања АП Војводине обезбедио 400 милиона динара за изградњу и реконструкцију 20 улица на територији Суботице, као и за изградњу бициклистичке стазе према Привредној зони „Мали Бајмок“, у дужини од 1.700 метара.
„Од тих 400 милиона динара, 250 милиона је предвиђено за текућу, а 150 милиона динара за наредну годину. Овим пројектом обухваћена је и реконструкција Кањишког пута, саобраћајнице дуге око два километра. На овом путу коловоз се проширује са три на шест метара, чиме ће се повећати безбедност учесника у саобраћају, као и проточност саобраћаја. Вредност радова износи 90 милиона динара. Ова саобраћајница је, иначе, најкраћи пут између Града Суботице и Општине Кањижа“, рекао је Бакић.
Додао је да се упоредо са овим радовима изводе и радови на изградњи коловоза у Новој улици, у Месној заједници „Прозивка“, у укупној дужини од 115 метара, и да вредност тих радова износи девет милиона динара.
„Очекујемо да ће ускоро почети и радови на изградњи коловоза у улици Николе Тесле, у МЗ ’Таванкут’, Школској у МЗ ’Хајдуково’ и Бориса Кидрича, у МЗ ’Чантавир’. Као што видите, водимо рачуна о равномерном развоју саобраћајне инфраструктуре у свим месним заједницама, како у градским, тако и у оним приградским, на територији нашег града“, истакао је Бакић.
Навео је како је Град Суботица, када је реч о Дому „Колевка“, у 2023. години подржао рад ове установе са 52.878.000 динара, да се ради о четири услуге и да је међу тим услугама и Становање уз подршку.
„Ова услуга се од почетка 2023. године реализује на територији нашег града. Суботица је, иначе, други град у Србији, после Новог Сада, који пружа ту врсту услуге. Обухваћено је шест особа старијих од 26 година са посебним потребама и њихови родитељи су презадовољни. Сврха становања уз подршку је обезбеђивање услова и подршке за што самосталније и квалитетније функционисање особа са тешкоћама у развоју и укључивање у ширу друштвену заједницу, као и избегавање институционалног смештаја ових лица. За ову услугу издвојено је 18.929.000 динара“, нагласио је градоначелник Бакић.
Он је, на крају, изразио огромну захвалност Покрајинској влади и предсенику Игору Мировићу на изузетној подршци и, како је рекао, никад већим улагањима у Град Суботцу, који, између осталог, сведоче и о одличној сарадњи покрајинске власти и суботичке локалне самоуправе.
Председник Покрајинске владе Игор Мировић је, између осталог, рекао како је Покрајинска влада претходних година у Суботици реализовала бројне важне пројекте и урадила конкретне ствари за људе који ту живе.
„Покрајинска влада ће ове и следеће године, преко Управе за капитална улагања, са готово 400 милиона динара финансирати изградњу и реконструкцију коловоза у 20 улица у Суботици, Чантавиру и Доњем Таванкуту, као и изградњу бициклистичке стазе на три деонице“, рекао је Мировић.
Он је истакао да је Покрајинска влада Дому за децу ометену у развоју „Колевка“ обезбедила новац за нове кревете, душеке и део опреме за кухињу.
„Овај дом је у веома добром стању. Често обилазим све домове у систему социјалног старања АП Војводини и покушавам да, и личним примером и ангажовањем, помогнемо када је реч о квалитету смештаја корисника и побољшања услова рада запослених, јер нам је то приоритет“, рекао је Мировић.
Дом „Колевка“ је социјално здравствена установа која збрињава децу са сметњам у развоју од рођења до 26 година живота. О деци, њих 163 брине 140 запослених, различитих профила од којих је 80 одсто укључено у непосредан рад да децом.
Мировић је нагласио како ће након ребаланса буџета на располагању бити додатних 400 милиона динара за интервенције у 27 домова у систему социјалне заштите у АП Војводини, и најавио да ће на Палићу ускоро бити отворен аква парк, чију је изградњу је подржала Покрајинска влада.
Председник Мировић одржао је данас и радни састанак са градоначелником Суботице, управником Народног позоришта, пројектантима, представницима извођача радова и надзора на тему завршетка једног од раније започетих дугогодишњих пројеката – адаптацију, реконструкцију и доградњу Народног позоришта у Суботици.
„У току су завршни радови на реконструкцији Народног позоришта. Овај посао је сложен, радимо на томе да у наредним месецима пустимо позориште у функцију. Паралелно радимо и на прибављању употребне дозволе“, истакао је Мировић и додао да ће сваког месеца до прибављања употребне дозволе координисати радове с циљем да се позориште што пре стави у функцију.
Објекат Народног позоришта, најстаријег позоришта на простору некадашње Југославије, изграђен је 1854. године, јединствена је архитектонска целина проглашена за непокретно културно добро као споменик културе од великог значаја.
Покрајинска влада, преко Управе за капитална улагања АП Војводине, од јула 2016. године до данас издвојила је за овај пројекат око 1,4 милијарде динара.
Реч је о пројекту који се финансира средствима Владе Републике Србије, Покрајинске владе и Града Суботице. Укупна новопројектована површина објекта износи око 14.600 квадратних метара.
У овом тренутку, завршени су радови који су били предвиђени у оквиру VII, VIII/0 фазе и VIII/1 фазе радова.
У складу са пројектном документацијом, са завршетком VIII/2 фазе радова, позориште ће моћи да функционише. Фаза IX радова обухвата радове на завршетку концертне дворане.
„Преузео сам обавезу да оперативно координирам извођачима, подизвођачима, надзорима и представницима свих заинтересованих страна на завршетку радова на реконструкцији Народног позоришта у Суботици“, истакао је Мировић.
Обиласку Суботице присуствовали су и покрајински секретар за социјалну политику, демографију и равноправност полова Предраг Вулетић и директор Управе за капитална улагања Војводине Милош Малетић.
Обиласку радова на реконструкцији Кањишког пута присуствовали су и Горан Јанковић, директор компаније „Војпут“, која је извођач радова, као и Вукослав Вукославовић, технички директор ове компаније.